Firma LONGI, światowy lider produkcji modułów fotowoltaicznych (nr 1 w niezależnym rankingu Tier-1) przeprowadziła badania na temat wpływu rodzaju powierzchni, na której znajduje się instalacja PV, na efektywność modułów.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym są moduły bifacjalne (bifacial).

Moduł bifacjalny to inaczej moduł obustronny. To typ panelu fotowoltaicznego posiadający dwie strony aktywne, czyli wykorzystujący przednią i tylną (czy też wierzchnią i spodnią) stronę do pozyskiwania energii ze słońca. Dzięki czemu mogą wytwarzać więcej energii niż klasyczne moduły pv.

LONGI we współpracy z niemieckim insytutem TÜV SÜD przeprowadzili badania, których celem było zweryfikowanie jak zmienia się uzysk energii w zależności od powierzchni i wysokości. Zestawiono moduły bifacjalne PERC oraz klasyczne, jednostronne w różnych środowiskach. Badania trwały przez okres 8 miesięcy, a zostały przeprowadzone na terenie w chińskiej prowincji Hainan, gdzie liczba godzin słonecznych w ciągu roku wynosi 1 880, średnia temperatura to 24 C, a suma rocznych opadów to jedynie 1 953 mm.

Pomiary przeprowadzono na siedmiu typach powierzchni oraz wysokościach 1 m i 1,5 m, moduły były zorientowane na południe pod kontem 15 stopni. Wszystkie o podobnej mocy. Do badań użyto dwóch typów modułów: bifacjanlego LR6-60BP-300M oraz jednostronnego LR6-60PH-300M.

WYNIK TESTÓW:

Badania potwierdziły większe uzyski energii, wygenerowane dzięki tylnej stronie, o 20,59 proc. na powierzchni pokrytej białą farbą – w porównaniu do efektywności modułów jednostronnych, o 14,5 proc. wyższe w przypadku powierzchni z betonu, o 15,8 proc. wyższe na gruncie pokrytym piaskiem i o ok. 10 proc. większe na gruncie porośniętym trawą.

żródło: LONGI

Moduły bifacjalne, jak można było się spodziewać, okazały się dużo bardziej efektywne od drugiego typu.

Firma konsultingowa Wood Mackanzie oceniła, że potencjał zainstalowanych na całym świecie dwustronnych modułów PV od LONGI wzrośnie do ponad 5,4 GW do końca tego roku i przekroczy 21 GW w roku 2024. LONGI jest liderem jeśli chodzi o rozwój technologii dwustronnych modułów PV, którą wdraża od 2017 roku.